Jednak dłuższy macierzyński

17/11/06 12:13:21

Informacja z dzisiejszej prasy : Posłowie przyjęli w czwartek poprawki Senatu do znowelizowanego Kodeksu pracy. Przewidują one m.in. że rodzice zastępczy, którzy przyjęli na wychowanie dziecko do 7. roku życia, będą mieli prawo do urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego. Fot. Wojciech Olkuśnik / AG Posłowie podczas sejmowego głosowaniaPosłowie opowiedzieli się także za poprawką Senatu, w myśl której taki urlop i zasiłek przysługiwać będą również w przypadku podjęcia się opieki nad dzieckiem do 10. roku życia, jeśli wobec niego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego. Sejm zgodził się na propozycję senatorów, aby kobiecie pracującej, która urodziła dziecko, jednocześnie wychowując dziecko przysposobione, lub która przyjęła dziecko na wychowanie, jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego), przysługiwał urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni - jak przy urodzeniu drugiego i kolejnego dziecka. Sejm w październiku zdecydował, że urlop macierzyński przysługiwałby w rodzinach zastępczych, które przyjmą dziecko nie starsze niż jeden rok. Znowelizowany Kodeks pracy zakłada wydłużenie o 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego: urlop ma wynosić przy pierwszym dziecku - 18 tygodni (dotychczas 16 tygodni), przy każdym następnym - 20 tygodni (dotychczas 18). W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu urlop macierzyński wynosić ma 28 tygodni (dotychczas 26) Nowelizacja trafi teraz do podpisu przez prezydenta. Poprawki Senatu dot. sądów 24-godzinnych Sejm przyjął w czwartek poprawki redakcyjne Senatu do nowelizacji kodeksu karnego, wprowadzającej tzw. sądy 24- godzinne czyli przyśpieszony tryb sądzenia np. sprawców wybryków chuligańskich. Zgodnie z nowelizacją, w przyspieszonym trybie mają być sądzeni ci, którzy dopuścili się np. zniszczenia mienia, gróźb karalnych, znieważenia funkcjonariuszy, naruszenia nietykalności cielesnej, a także nietrzeźwi sprawcy wypadków drogowych. W takich przypadkach prokuratura i policja będą miały 48 godzin na to, by przekazać zatrzymaną osobę do dyspozycji sądu i sformułować wniosek, który zastąpi akt oskarżenia. Sąd ma dobę na wydanie wyroku. W uzasadnionych przepadkach okres ten może zostać przedłużony do 14 dni. Jeżeli w ciągu 48 godzin zatrzymana osoba nie zostanie przekazana do dyspozycji sądu, wraz z wnioskiem o rozpoznanie jej sprawy w trybie przyspieszonym, ma zostać zwolniona. Zgodnie z nowymi zapisami, jeżeli sąd uzna, że nie może rozpoznać danej sprawy w trybie uproszczonym, ma rozstrzygnąć jedynie o środku zapobiegawczym i przekazać ją prokuraturze, by ta przeprowadziła postępowanie przygotowawcze. Z badań Pentora przeprowadzonych na początku roku wynika, że 83 proc. Polaków wierzy, iż wprowadzenie przyspieszonego trybu sądzenia poprawi bezpieczeństwo w kraju. Nowela trafi teraz na biurko prezydenta, który ma 21 dni na jej podpisanie.

Warszawa Szpital na Solcu

30/10/06 11:47:57

Jak tylko będziesz miała jakieś informacje o Solcu podziel sie nimi :))) pozdrawiam Ktosia

Ciąża, a zwolnienie lekarskie.

24/10/06 12:42:53

Troche zgubilam sie w tych przepisach. Wiem, że kobieta w ciązy moze przebywac na zwolnieniu 182 dni - to jest jasne (potem jest tzw swiadczenie z ZUS). Ale jak liczy sie owe 182 dni ? jestem obecnie w 10 tygodniu ciąży i od tygodnia jestem na zwolnieniu lekarskim ze wzgledu na silne bóle w dole brzucha i plamienie. Zwonienie dostalam na 2 tygodnie. Po tym czasie chce wrocic do pracy. Ale pod koniec listopada - nasza firma zmienia siedzibe wiec bedzie niezły bałagan, w którym szczerze mowiac nie chce brac udzialu - wiec chyba poprosze lakarza o zwolnienie na ten czas. Czy ktos moze mi wyjasnic czy do wspomnianych 182 dni przysługującego kobiecie w ciąży zwolnienia lekarskiego wliczy sie tez ten czas, na który wróce do pracy ? Moja znajoma mi tłumaczyla , ze liczy sie wszystko "ciurkiem" od dnia pierwszgo zwolnienia lekarskiego (niezaleznie czy potem jestem w pracy cz nie jestem). Czy ona ma racje ?

Warszawa Szpital na Solcu

24/10/06 11:19:49

Czyli w najbliższych dniach powinni go uruchomić :)))

Warszawa Szpital na Solcu

23/10/06 10:18:48

ciekawe czy w Szpitalu na Solcu skończył sie juz ten remont i jak to teraz wszystko wyglada. Zagladałam do nich na stronkę ale nie ma żadnych nowych wiadomosci. i jeszcze jedno Jakiego lekarza i jaką położna polecacie z tego szpitala ? Macie może jakies doświadczenie lub wiedzę w tym względzie ? pozdrawiam wszystkie forumowiczki