Zasiłki wypłacane przez ZUS

06/08/08 15:06:59

[quote="ge_mi":3hzakrny][quote="meeegi":3hzakrny]Bylam dzis w Zusie zlozyc wniosek o przywrocenie ciaglosci ubez chorobowego, i sie dowiedzilam, ze jezeli bedzie decyzja odmowna to bede musiala placic pelny zus mimo zwolnienia!!!!!! Czyli zwolnienie bedzie do wyrzucenia... ja nie nadaje sie do pracy i w dodatku jeszcze im bede placic!!!
No niestety... tak właśnie jest. Sama jestem w takiej sytuacji - 3 tygodnie na L4, prawie zero dochodów i grzecznie odprowadzone 750 zł ZUSu. :( Szansę na chorobowe mam dopiero po 1.stycznia. Na to nic nie poradzimy, niestety...Ale za to macierzyński otrzymamy bez problemu i w tym czasie zostanie nam tylko zdrowotna do opłacenia. Byłam we wtorek znów w ZUSie wydusić więcej informacji: - Potwierdziłam kwestię braku okresu 180 dni wyczekiwania dla zasiłku macierzyńskiego - Macierzyński jest opodatkowany, ale rozliczenie podatku składa się dopiero w zeznaniu rocznym po otrzymaniu PITa z ZUSu. Odpada nam więc rozliczanie podatków co miesiąc - W czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego wolno jest nam wykazywać dochody. Dochody nie wpływają w żaden sposób na długość, czy też wysokość zasiłku i nie obligują nas do zapłaty składek ZUS w obrębie społecznego i funduszu pracy (bo zdrowotną tak czy tak, trzeba grzecznie przelać w wymaganym terminie). Jednak w przypadku dochodów innych niż te płynące z zasiłku, trzeba pamiętać o comiesięcznym rozliczeniu ze skarbówką. To tyle, ile udało mi się wyciągnąć od pań z informacji. Megi - liczę na przychylność z ZUSu w sprawie decyzji o uznaniu Twoich spóźnionych składek :okk:
ja sie pochwale ze w koncu dostalam zasilek chorobowy! Bardzo marne pieniazki ale i tak sie mile rozczarowalam bo myslalm ze jeszcze mniej dostane! Wiec przy obnizonym zusie miesiecznie zasilek bedzie w kwocie ok 300zl... wiec chociaz na oplacenie zdrwotnego bedzie :)

l4 w ciazy

30/07/08 16:43:16

Magdalena ja wolalam nie ryzykowac i policzylam jako 7 dni kalendarzowe locatio mimo ze masz zwolnienie lekarskie ze mozesz chodzic to i tak przeciez moga Cie sprawdzic... i pojada sprawdzac pod adres jaki podalas... wiec jesli mieszkasz pod innym niz masz zameldowanie to powinnas to zglosic. Ja gdy zanosze zwolnienie(do zusu bo prowadze dzialalnosc), mimo ze jest to kolejne z rzedu to za kazdym razem zapisuja sobie moj adres zamieszkania... a jesli chodzi o Twoje zwolnienie to rozumiem ze 18.07 Ci sie konczy (troche nie na czasie odpisuje :lol: ale tam...) lekarz moze Ci wystawic w dniu 21.07 ale ciaglosc bedziesz miala wtedy kiedy napisze ze od dnia 18.07 do.... mala rybka lekarz na zwolnieniu wypisuje tylko kod ciazy czyli B nie podaje sie przyczyny itp, tylko odpowiednim kodem zaznacza czy pacjetka moze chodzic czy musi lezec :D

Zasiłki wypłacane przez ZUS

10/07/08 17:46:32

[quote="ge_mi":3p0ulodl] Megi - liczę na przychylność z ZUSu w sprawie decyzji o uznaniu Twoich spóźnionych składek :okk:
udalo sie!!! Zus przychylil sie do mojej prosby i przywrocil ciaglosc ubezpieczenia!!! Ale jestem happy!!!!!

Zasiłki wypłacane przez ZUS

01/07/08 17:50:40

Bylam dzis w Zusie zlozyc wniosek o przywrocenie ciaglosci ubez chorobowego, i sie dowiedzilam, ze jezeli bedzie decyzja odmowna to bede musiala placic pelny zus mimo zwolnienia!!!!!! Czyli zwolnienie bedzie do wyrzucenia... ja nie nadaje sie do pracy i w dodatku jeszcze im bede placic!!!

Zasiłki wypłacane przez ZUS

27/06/08 21:36:58

[quote="ge_mi":1fgljd70] Wiem, że się cytuję sama :] ale mam odpowiedź na takie nurtujące pytania. Oczywiście dla dziewczyn, które podobnie jak ja prowadzą własną działalność. Po pierwsze ZASIŁEK MACIERZYŃSKI nie jest ZDARZENIEM CHOROBOWYM i nie trzeba wyczekiwać 180 dni od daty objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, by go dostać. Inaczej się ma sprawa z L4 w czasie ciąży. Wtedy jest dla nas "okres karencji". Mam tu z resztą artykuł, w którym wypowiada się Rzecznik ZUS (przedostatni akapit) http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20070623&id=po42.txt znalazłam jeszcze drugie źródło (Rzeczpospolita z lutego 2008r) w akapicie "najpierw pół roku ubezpieczenia, potem świadczenia" http://www.rp.pl/artykul/90012.html Do tego wiem, jak się oblicza wysokość zasiłku dla osób prowadzących działalność ponad 24 miesiące. Więc jest to podstawa wymiaru składek, od której obliczamy wszystkie zdrowotne, społeczne, fundusz pracy, itp. Na czerwiec podstawa wynosi 1790,30 zł - 13,71% tej kwoty. Daje to kwotę 1545 zł. Szukałam w internecie i nie mam pojęcia, czy zasiłek ten jest zwolniony z podatku. Przez cały okres chorobowego w ciąży i zasiłku macierzyńskiego musimy opłacać składkę zdrowotną, czyli na dziś ok 205 zł. Zdrowotne odlicza się przecież od podatku, więc nie wiem, jak miałyby wyglądać jakieś dodatkowe potracenia z tego tytułu. Z drugiej strony na czas choroby i macierzyństwa jesteśmy zwolnione z opłacania składek społecznych i na FP. Jeśli ktoś mógłby uzupełnić moją wypowiedź, będę bardzo wdzięczna. Acha!!! bardzo ważne - jeśli któraś z Was pojedzie do ZUSu, trzeba patrzeć przez palce na to, co mówią pracownicy. Mnie wczoraj Pani z ZUSu trochę nastraszyła i naopowiadała. :D
Witaj Gemi, widze ze sporo zdobylas informacji! Ja prowadze dzialalnosc od ponad dwoch lat, wlasnie przeszlam na pelny Zus - za Maj placilam juz pelna skladke a od czerwca jestem na zwolnieiu. No i dzis dostalam pismo z Zusu, o odmowie przyznania zasiłku chorobowego - poniewaz 2 razy nie wplacilam skladek terminowo - raptem 1 dzien po terminie czyli 16 danego miesiaca... SZOK! Z tego powdu ustala mi ciaglosc ubezpieczenia chorobowego... Poszlkam do Zusu, ale PAni raczej mnie uspokoila... Najpierw mam napisac pismo do Dyrektora Zusu z prosba o wyrazenie zgody na nietermonowa wplate skladki na ubez chorobowe (dlatego ze jest to ubez doborwolne), jak bedzie decyzja pozytywna to bede miec ciaglosc ubezp - a z tego wynika ze i zasilek... ale jesli nie, to prawo do zasilku nabede po uplywie 180dni - czyli pol roku od ostatniej nieterminowej wplaty do Zusu! A na zwolnieniu placimy tylko ubez zdrowotne - tak jak napisalas 205zl. Wiec dziewczyny przestrzegam Was o terminowe wplaty do Zus bo mozna sie doigrac nieprzyjemnosci w zwiazku z zasilkiem!